Eleverna i vårt Hållbarhetsråd uppmanar alla Backebofamiljer att göra en naturgärning!

Lördagen den 18 september är det dags för World Cleanup Day. Då går människor över hela världen ut och plockar skräp samtidigt. I Sverige kallas detta Hela Sverige plockar skräp och det är Håll Sverige rent som är arrangör.

Varför ska vi göra detta?
Det spelar ingen roll var det slängs, skräp på land blir skräp i havet och skräp i staden drabbar också naturen – och djuren. Och skräp föder skräp. Det är mycket större risk att vi lämnar kvar våra engångsmuggar, plastpåsar och glasspapper på en redan skräpig plats. Därför går vi ut den 18 september och plockar allt skräp vi ser. Tillsammans kan vi stoppa skräpet från att skada djur och natur!

Anmäl dig så vi ser hur många vi blir!
Det är enkelt att delta eftersom du väljer själv när och var du vill ge dig ut på en stunds skräpplockning. För att se hur många från just Backebo som är med så vill vi gärna att ni anmäler er via vårt event via länken: https://hsr.se/event/backebo-plockar-skrap

Bli en del av en rörelse som tröttnat på skräpet och tar saken i egna händer – bokstavligen!

Hälsningar,
Backeboskolans Hållbarhetsråd

#helasverigeplockarskräp
#hållbarabackebo