Nu startar snart skolan igen och det tycker vi ska firas på bästa sätt. På Backebo ser denna tradition ut på samma sätt ända sedan skolan startades. I år är det faktiskt 25 år sedan och därför blir det lite extra festligt just i år!

Dagen börjar med att alla blivande 1:or kliver ombord på båt för en kortare tur till bryggan i skolviken. Där tas de emot med sång, vinkningar och av alla andra elever, föräldrar och personal. Efter ett upprop i respektive klassrum där alla fått hälsa lite närmare på varandra så är det dags för det stora tårtkalaset. Varje familj bidrar med ett bakverk som dukas upp på långbord. Det brukar bli lite över 100 tårtor av alla de slag som vi alla får njuta av samtidigt som vi minglar och träffar både gamla bekanta och gör nya bekantskaper. Självklart är det ALLTID vackert väder 😉

Mer info om dagen hittar du här: Skolstart med båttur och tårtkalas

Varmt välkomna önskar vi alla elever och föräldrar!